Przesyłanie tekstów

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

Wytyczne dla autorów

  1. Uwagi wstępne
  2. Kryteria kwalifikowania artykułów
  3. Zgłoszenie artykułu
    1. Zasady ogólne
    2. Opłata za publikację artykułu
  4. Przygotowanie artykułu do zgłoszenia
    1. Szczegółowe wymagania dotyczące formatowania
    2. Szczegółowe wymagania dotyczące bibliografii
    3. Szczegóły dotyczące procesu publikacji

 

I. Uwagi wstępne

Wszystkie prace zgłoszone do Redakcji są recenzowane przez niezależnych recenzentów zgodnie z wytycznymi MNiSW. Opinie recenzentów stanowią podstawę do podjęcia decyzji przez Redakcję o akceptacji pracy, niezbędnych modyfikacjach lub jej odrzuceniu. Procedura recenzowania przebiega z zachowaniem poufności, z tym że, raz w roku publikowana jest zbiorcza lista recenzentów wraz z ich afiliacją.

II. Kryteria kwalifikowania artykułów

  • Zgodność z profilem tematycznym,
  • Oryginalność,
  • Wartość poznawcza w odniesieniu do współczesnego stanu wiedzy,
  • Spełnienie wymagań formalnych,
  • Weryfikacja podobieństwa do innych na podstawie raportu programu antyplagiatowego iThenticate.

III. Zgłoszenie artykułu

a. Zasady ogólne

  1. Obecnie czasopismo "Roads and Bridges - Drogi i Mosty" publikuje artykuły wyłącznie w wersji anglojęzycznej, zatem treść zgłaszanej pracy powinna być napisana wyłącznie w języku angielskim.
  2. Za treść artykułu, jego formę i język odpowiada Autor/Autorzy. W przypadku Autorów, dla których język angielski nie jest językiem rodzimym, Redakcja może zażądać certyfikatu z profesjonalnej firmy tłumaczącej świadczącego o poprawności języka angielskiego (proofreading certificate).
  3. Zgłoszenie artykułu do RaBDiM jest równoznaczne z deklaracją, że treść pracy jest oryginalna, nie była uprzednio publikowana i przed zgłoszeniem do RaBDiM nie została wysłana do publikacji w innym czasopiśmie naukowym.
  4. Zgłoszenie artykułu do RaBDiM jest równoznaczne z deklaracją, że w przypadku uzyskania pozytywnej decyzji dwóch Recenzentów i Redaktora Naczelnego o skierowaniu pracy do publikacji, Autor/Autorzy uiszczą opłatę za opracowanie i publikację w czasopiśmie. Samo zgłoszenie artykułu jest bezpłatne.
  5. Ze względów formalnych, dopuszczalna liczba Autorów artykułu to maksymalnie 8 osób.

b. Opłata za publikację artykułu

Zgłoszenie artykułu do RaBDiM jest bezpłatne. Warunkiem publikacji jest przejście całego procesu redakcyjnego i uzyskanie pozytywnej opinii dwóch Recenzentów. Po zaakceptowaniu do publikacji, Autor/Autorzy zostaną poinformowani o sposobie oraz terminie uiszczenia opłaty.

Opłata za opracowanie i publikację artykułów (pokrywająca koszty produkcyjne wydawcy) wynosi 3000 PLN / 750 USD / 715 EUR + podatek VAT.

Dane do płatności:

Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Redakcja kwartalnika „Roads and Bridges – Drogi i Mosty”
ul. Instytutowa 1, 03-302 Warszawa

Bank Pekao S.A.
dla płatności w PLN – nr konta 43 1240 6074 1111 0000 4998 4831 
dla płatności w USD – nr konta PL94 1240 6074 1787 0000 4994 6233, swift PKOPPLPW 
dla płatności w EUR – nr konta PL14 1240 6074 1978 0000 4992 0275, swift PKOPPLPW

IV. Przygotowanie artykułu do zgłoszenia (treść, formatowanie, plik)

Plik artykułu powinien zawierać kolejno:

  1. stronę tytułową,
  2. właściwy tekst artykułu,
  3. informacje dodatkowe (np. na temat projektu badawczego, w ramach którego wykonano badania opisane w pracy – jeżeli są konieczne),
  4. spis pozycji bibliograficznych,
  5. listę tablic z ich podpisami oraz listę rysunków z ich podpisami.

a. Szczegółowe wymagania dotyczące formatowania artykułu:

  1. Objętość artykułu jest ograniczona do 7500 słów, wliczając w to streszczenie, tekst właściwy, bibliografię, tablice i rysunki. Jako ekwiwalent jednej tablicy lub rysunku przyjmuje się 250 słów (na przykład: gdy artykuł zawiera 6 rysunków i 4 tablice, pozostała część artykułu nie powinna przekroczyć 5000 słów).
  2. Treść artykułu powinna być przygotowana w formacie Word (plik docx, doc).
  3. Treść artykułu powinna być napisana w języku angielskim.
  4. Treść artykułu powinna być napisana krojem Times New Roman o rozmiarze 12 pkt z interlinią 1,5 (względem rozmiaru znaków) oraz marginesami 2,5 cm z każdej strony.
  5. Na stronie tytułowej, będącą pierwszą w przesyłanym pliku, należy podać (w poniższej kolejności):
    1. datę zgłoszenia artykułu,
    2. imiona i nazwiska Autorów – wraz z przypisanym numerem ORCID (w przypadku jego braku, prosimy o poinformowanie o tym fakcie redakcję), afiliacją i danymi kontaktowymi (nazwa uczelni, wydział, adres faktyczny, służbowy adres mailowy Autora, a w przypadku Autora zgłaszającego artykuł, także numer telefonu),
    3. tytuł artykułu,
    4. słowa kluczowe – ułożone alfabetycznie, w liczbie od 4 do 7,
    5. streszczenie artykułu – liczące od 120 do 150 słów, ściśle opisujące zawartość artykułu, w tym informacje o celu i zakresie pracy, rezultatach i wnioskach bez odwołań do bibliografii, umieszczania wzorów,
    6. dokładną objętość artykułu – wyrażoną w liczbie wyrazów (treść właściwa + sumaryczny ekwiwalent za tablice i rysunki).
  6. Rysunki należy umieścić w artykule po akapicie treści właściwej, w którym następuje pierwsze powołanie. Następnie należy je zamieścić osobno w zgłoszeniu (preferowane formaty dla wykresów i grafik: ai, pdf, svg, eps; preferowane formaty dla fotografii: png, jpg, tif). Rysunki należy numerować w artykule cyframi arabskimi i umieszczać przy nich tytuł. 
  7. Tablice należy umieścić w artykule po akapicie treści właściwej, w którym następuje pierwsze powołanie (funkcję separatora w ułamkach dziesiętnych ma pełnić wyłącznie kropka, nie przecinek). Tablice należy numerować w artykule cyframi arabskimi i umieszczać przy nich tytuł.
  8. Wzory należy numerować cyframi arabskimi w nawiasach okrągłych, zachowując kolejność w całym artykule. Należy stosować wyłącznie jednostki układu SI (i opisać je pod wzorem).
  9. Symbole użyte w tekście należy objaśnić w treści właściwej.
  10. W kompletnym artykule należy wstawić ciągłą numerację wierszy dla całego pliku.
  11. W przypadku niespełnienia wymagań, nadesłane prace będą zwracane Autorom z prośbą o odpowiednie modyfikacje i uzupełnienia.

b. Szczegółowe wymagania dotyczące bibliografii:

  1. Cytowane w artykule publikacje powinny być przedstawione w języku angielskim lub ewentualnie polskim (lecz tylko w przypadku, gdy nie jest dostępny tytuł angielski pracy). Dopuszcza się, aby cytowane były maksymalnie 2 pozycje w innych językach (z zastrzeżeniem, że tytuły publikacji w alfabecie innym niż łaciński, muszą być transkrybowane).
  2. Cytowanne w tekście pozycje należy umieszczać w nawiasach kwadratowych, chronologicznie, np. [1], [2], [3].
  3. Dopuszczalna liczba cytowanych w artykule publikacji to maksymalnie 40 pozycji.
  4. Nie należy powoływać się na prace niepublikowane, sprawozdania wewnętrzne itp.
  5. W spisie bibliografii, umieszczonym na końcu artykułu, należy podać chronologicznie wszystkie dane bibliograficzne cytowanych publikacji, w przypadku:
    1. książki – nazwisko i pierwszą literę imienia Autora/Autorów, tytuł książki, wydawnictwo, miejsce i rok wydania,
      np. Kurdowski W.: Chemia cementu i betonu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2010
    2. artykułu w czasopiśmie nazwisko i pierwszą literę imienia Autora/Autorów, tytuł artykułu, tytuł czasopisma, wolumin (pogrubiony), numer, rok wydania, numer strony początkowej i końcowej artykułu, numer DOI,
      np. Krawczyk B., Mackiewicz P., Dobrucki D.: Use of plastic waste in materials for road pavement construction and improved subgrade. Roads and Bridges - Drogi i Mosty, 21, 3, 2022, 203-216, DOI: 10.7409/rabdim.022.012
    3. rozdziału lub artykułu w pracy zbiorowej – nazwisko i pierwszą literę imienia Autora/Autorów rozdziału/artykułu, tytuł rozdziału/artykułu, tytuł pracy zbiorowej poprzedzony przyimkiem „w”, (wolumin pogrubiony/numer), wydawnictwo, miejsce i rok wydania, numer strony początkowej i końcowej rozdziału/artykułu,
      np. Bebłacz D., Glinicki M.A.: Wpływ domieszek i dodatków do betonu na wytrzymałość i trwałość betonu w prefabrykowanych pokrywach studni, w: Beton modyfikowany do dróg i mostów. Seria „S” Studia i materiały, zeszyt 62, IBDiM, Warszawa, 2010, 47-56
    4. referatów opublikowanych w materiałach konferencyjnych – nazwisko i pierwszą literę imienia Autora/Autorów, tytuł pracy, tytuł materiałów konferencyjnych, wydawca, miejsce i rok wydania, strony,
      np. Glinicka A.: Badania osiowego rozciągania prętów z wybranych gatunków stali zbrojeniowych. LOGITRANS - VII Konferencja Naukowo-Techniczna Logistyka, Systemy Transportowe, Bezpieczeństwo w Transporcie, Szczyrk, 2010, 1581-1588
    5. publikacji elektronicznych nazwisko i pierwszą literę imienia Autora/Autorów, tytuł pracy, (miejsce), rok publikacji, adres internetowy (pełny, wraz z protokołem http:// lub https://), data dostępu, 
      np. Green B.: Canny Edge Detection, 2002, http://sites.google.com/site/setiawanhadi2, available: 02.02.2012

c. Szczegóły dotyczące procesu publikacji:

  1. Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania skrótów i zmian redakcyjnych w stosunku do zaakceptowanych do publikacji artykułów.
  2. Przed publikacją przygotowany przez Redakcję artykuł podlega korekcie autorskiej, w ramach której Autor/Autorzy mają prawo nanieść niezbędne poprawki. Na tym etapie procedowania pracy powinny one mieć jednak jedynie charakter drobnych (kosmetycznych) zmian, nieingerujących w sposób znaczny w układ artykułu i niezawierających zmian merytorycznych. Korektę autorską należy wykonać w przesłanym autorom przez redakcję pliku PDF stosując komentarze oprogramowania Adobe Acrobat (lub innego, np. Adobe Reader, który umożliwi odczytanie ich w ww. programie). Finalnie Autor jest odpowiedzialny za ostateczną treść artykułu, jego formę i język.
Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.